Jak utrzymać prawidłową wagę podczas menopauzy
Wzrost masy ciała może wydawać się gwarantowany po wkroczeniu w dorosłe lata menopauzy, jednakowoż zgodność z rzeczywistością jest taka, że nie musi tak być.
portal dojrzałej kobiety
Oczywiste zmiany hormonalne oznaczają, że masz prawo rozpocząć zauważać symptomy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, nocne poty oraz huśtawki nastrojów, jakkolwiek nie musisz bezczynnie akceptować faktu, iż liczba na wadze w łazience też nieprzerwanie rośnie.
Waga w czasie menopauzy – w czym problem?
Oto, co dzieje się z Twoim ciałkiem: rozkład ciężaru przekształca się w miarę menopauzy, a ponadprogramowe kilogramy gromadzą się wokół twojego brzucha. Przed, w trakcie oraz po menopauzie poziom estrogenu zaczyna słabnąć, a metabolizm spowalnia, co utrudnia utratę masy ciała, zwłaszcza w okolicy środkowej. Tłuszcz z brzucha nie jest po prostu denerwujący – jest też niezdrowy. Badania pokazują, że zwiększa to niebezpieczeństwo chorób serca, cukrzycy, niektórych nowotworów, a może nawet przedwczesnej śmierci.
Co zrobić, żeby poradzić sobie ze wzrostem wagi?
Zacznij od połączenia ostrożnych i energicznych treningów, żeby wypalić menopauzalny przyrost masy ciała. Twoja rutyna powinna obejmować ćwiczenia aerobowe, takie jak:
• pływanie,
• chodzenie,
• jazda na rowerze,
• jogging,
• trening siłowy.
To, co chcesz dziś zastosować, to trening interwałowy o ogromnej intensywności – oznacza to przeplatanie impulsów o najwyższej intensywności z mniejszą intensywnością w trakcie treningu. Twój metabolizm spowolnił się, niektóre badania sugerują, że spala paręset kalorii mniej na dzień. Patrz w następstwie tego na to, co jesz i dokonuj świadomych wyborów co do tego, co dajesz na talerz.